Akacjowe Śpiewule

By | 22 kwietnia 2015

Zespół powstał 1 maja 2007 roku w małej miejscowości Kątki w gminie Marcinowice, powiat świdnicki. Jest to zespół trzypokoleniowy stworzony przede wszystkim z powodu mocnej chęci śpiewania, ale również dla kultywacji głównie tradycji dolnośląskich i ślężańskich. Działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach.

We wrześniu 2007 roku w Międzyzdrojach zdobył wyróżnienie za bardzo udany debiut. W lipcu 2008 roku brał udział w Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim. We wrześniu 2009 roku zdobyły nagrodę na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach. Bardzo aktywnie uczestniczą w życiu artystycznym gminy Marcinowie, powiatu świdnickiego i Dolnego Śląska. W czerwcu każdego roku zespół jest organizatorem przeglądu zespołów folklorystycznych „Akacjowe Śpiewanie pod Ślężą”.

006

 

W lipcu 2010 roku „Akacjowe Śpiewule” brały udział w „VII Festiwalu Kultury Łowieckiej EUROPEJSKA KNIEJA 2010”, który miał miejsce w Sierakowicach i Ostrzycach, a w Gdańsku wystąpiły na Jarmarku Dominikańskim . W sierpniu 2010 roku wystąpiły na Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem pod Gubałówką, na Równi Krupowej i Rusinowej Polanie. Na zaproszenie Gazety Krakowskiej wystąpiły na zakopiańskich Krupówkach. W 2011 roku, między innymi, zdobyły I Nagrodę na III Festiwalu Kultury Ludowej w Kobierzycach.

Dozynki2007AS Joli

W czerwcu 2012 roku zespół podczas trzydniowego pobytu wielokrotnie koncertował w niemieckim powiecie Bergstrasse, w mieście Heppenheim.

W czerwcu 2013 roku zdobyły I miejsce na V Przeglądzie Zespołów Ludowych „Pustkowo na ludowo” w Pustkowie Żurawskim. W lipcu 2013 r. udział w Festiwalu Pieśni Myśliwskiej w Lanckoronie. We wrześniu 2013 roku wystąpiły w Łowiczu podczas „Wrześniowych Spotkań z Tradycją”. 1 lutego 2014 roku został laureatem XIX Międzygminnego Przeglądu Grup Kolędniczych „Pastorałka” w Ligocie Polskiej.

Przez lata kierownikiem artystycznym zespołu była Pani Hanna Raszkiewicz.

Kierownikiem organizacyjnym jest Pani Grażyna Babisz.

100_7580

W 2011 roku zespół wydał płytę zatytułowaną “Akacjowe zaKątki”. Krążek został sfinansowany przez Gminę Marcinowice. Płyta zawiera sześć piosenek jako wycinek z bogatej twórczości zespołu.

 

 

Dodaj komentarz

comments