Dziękujemy za Jubileuszowe XV Tradycje Stołu Wielkanocnego

By | 17 kwietnia 2019

Wielkanocne babki, mazurki, swojskie pasztety i wędliny, żurki, wspaniałe rękodzieło – to tylko niewielki fragment tego, co czekało na odwiedzających Jubileuszowe XV Tradycje  Stołu Wielkanocnego. Wydarzenie po raz kolejny potwierdziło, że gmina Marcinowice to miejsce wyjątkowe – gościnne, przyjazne i dbające o lokalne tradycje. W tym roku honorowy patronat na imprezą objęli Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak i Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Prezentację kilkudziesięciu wielkanocnych stołów z całego Dolnego Śląska, a także z czeskiego Jicina dopełnili zaproszeni goście. Oficjalnego rozpoczęcia uroczystości dokonali: Wójt Gminy Marcinowice Stanisław Leń, Biskup Świdnicki Ignacy Dec, Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ksiądz Waldemar Pytel, Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Zieliński, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Gwóźdź oraz Przewodniczący Rady Gminy Marcinowice Artur Fiołek. Był to także doskonały moment do wręczenia statuetek „Zasłużony dla Gminy Marcinowice” dla trzech osób uhonorowanych tym tytułem przez Radę Gminy. Statuetki otrzymali: Mieczysław Cielecki, Zbigniew Dżugaj i Michał Kot.

Obiekty Szkoły Podstawowej w Marcinowicach, w których odbywały się prezentacje oraz kiermasz produktu wielkanocnego zgromadziły setki mieszkańców gminy, powiatu, Dolnego Śląska, a także wielu turystów. Na głównej scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne Akacjowe Śpiewule z Kątek, Rozmaryn z Rogowa Sobóckiego, Aster z Domasławia, Jordanki z Jordanowa i KGW w Tyńcu nad Ślęzą. Każdy z wystawców miał także możliwość zaprezentowania na scenie siebie oraz swojego pokazowego dania wszystkim odwiedzającym. Prezentacje Stołów Wielkanocnych oceniane były również przez komisję, która kosztowała potrawy przygotowane przez koła gospodyń, sołectwa, stowarzyszenia i placówki. Dużą popularnością cieszyło się stanowisko gotowania na żywo przez uczestnika programu Master Chef Krzysztofa Bigusa, który zaserwował trzy dania do skosztowania przez odwiedzających. Tradycyjnie każdy z wystawców Prezentacji Stołów Wielkanocnych został nagrodzony świątecznym koszem. Nagrody wręczyli: Wójt Gminy Marcinowice Stanisław Leń, Zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu Urszula Ganczarek, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Murdzek i Przewodniczący Rady Gminy Marcinowice Artur Fiołek.

Organizatorzy składają podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w powstanie tego wyjątkowego wydarzenia. Po raz kolejny sprawdzają się słowa, że Marcinowice to „Mała gmina z wielkim sercem”. Już teraz zapraszamy w przyszłym roku i życzymy wszystkim spokojnych i rodzinny Świąt Wielkiej Nocy.

Dodaj komentarz

comments