Europejski i światowy tydzień w SP Strzelce

By | 4 października 2017

Mijający tydzień w Szkole Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Strzelcach obfitował w bardzo ciekawe przedsięwzięcia o zasięgu europejskim i światowym!

W środę, 26 września, uczniowie włączyli się w obchody  Europejskiego Dnia Języków Obcych ogłoszonego w 2001r. przez Radę Europy. Przez cały  wrzesień 2017 roku w szkole realizowany był projekt edukacyjny „Warto uczyć się języków obcych”, którego finał miał miejsce właśnie w Dniu Języków Obcych. Odbyła się m.in. prezentacja materiałów wypracowanych przez wszystkie klasy na godzinie wychowawczej, połączona z wystawą stoisk językowych. Ponadto, zostały zainscenizowane skecze językowe  pt. „ Warto uczyć się języków obcych” oraz występ muzyczny jednej z uczennic. W kawiarence językowej można było napić się angielskiej herbatki i rozwiązać  quizy dotyczące znajomości języków europejskich. Inicjatywa nauczycielki języka angielskiego została wsparta przez Naczelnika Wydziału Spraw Europejskich w Departamencie Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Edukacji Narodowej- krajowego koordynatora do spraw Europejskiego Dnia Języków, Panią Barbarę Skaczkowską, poprzez przekazanie szkole ulotek, informacji, plakatów, naklejek dotyczących wyżej wymienionego wydarzenia.

Ponadto, wydarzenie to, promujące strzelecką szkołę w Europie, zostało opisane i opublikowane na stronie edj.org.pl, dzięki czemu, nie tylko uczniowie i nauczyciele szkoły, ale każdy Europejczyk zainteresowany opisaną inicjatywą, będzie mógł przeczytać, jak obchodzony był Europejski Dzień Języków Obcych w szkole w Strzelcach i oddać swój głos właśnie na jej działania. Nad całością imprezy czuwała organizatorka – nauczycielka języka angielskiego Marta Kondzior. Jednak należy dodać, iż nieodzowna okazała się pomoc i zaangażowanie nauczycieli, dzieci i ich rodziców.

Dzień później, 27 września, społeczność szkoły w Strzelcach przyłączyła się do aktywnych obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu, promując kulturę fizyczną oraz  wspólną aktywność dzieci, rodziców i nauczycieli. „Klasowe biegi przełajowe z zadaniami”-  pod takim hasłem odbyła się impreza biegowa popularyzująca  marszobieg, jako prostą formę aktywności ruchowej. Na przygotowane przez nauczycielkę wychowania fizycznego Joannę Przyborowską trasy biegowe, wystartowali wszyscy uczniowie  szkoły. Nie zabrakło oczywiście rodziców i nauczycieli. Dodatkowym elementem w czasie marszobiegu była umiejętność czytania mapy z trasą biegu oraz przystanki zadaniowe, na których losowano zadanie sportowe, wykonywane przez wszystkich biegnących.  Po biegach, zadowoleni, odprężeni i lekko zmęczeni uczniowie udali się utrwalać wiedzę  matematyczną, ponieważ w piątek czekał ich „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”.

Celem z kolei tej akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania  – uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia “tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przykładów mnożenia. Uczniowie klasy VI  szkoły w Strzelcach wybrali się na wycieczkę po swojej miejscowości. Odwiedzając sklep, ośrodek zdrowia oraz plebanię zabawili się w Patrol Egzaminacyjny. Egzamin nie został podarowany również mieszkańcom napotkanym po drodze. W szkole Patrol sprawdził znajomość tabliczki mnożenia wśród nauczycieli oraz pracowników. Na przerwach Komisje Egzaminacyjne przepytywały uczniów. Wszyscy zdali go pomyślnie! Nad poprawnością wszystkich działań matematycznych czuwała pani Joanna Zawada – organizatorka akcji.

DSC_0032

IMG_6508 20170929_085935 20170928_104847

Dodaj komentarz

comments