„Nie ma drugiej takiej ziemi na świecie…”

By | 13 marca 2017

„Nie ma drugiej takiej ziemi na świecie…” Pod takim hasłem odbyło się w niedzielę,
12 marca, niezwykłe, pełne wspomnień i  historii, wydarzenie. Organizatorami spotkania byli: Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego w Strzelcach, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Strzelce i Rada Sołecka Wsi Strzelce.

DSC_0237

Spotkanie zostało otwarte przez Joannę Mazankę – dyrektor Szkoły Podstawowej
im. K. K. Baczyńskiego w Strzelcach, Krystynę Juzwenko-Jager – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Strzelce oraz Waldemara Krzyśków – sołtysa Strzelec. – Jesteśmy zaszczyceni obecnością tak wielu gości, dla których historia, także ta mała, lokalna jest bardzo bliska
i bardzo ważna.
– mówiła Joanna Mazanka rozpoczynając uroczystość.

DSC_0299

Wśród przybyłych gości znaleźli się: dr Adolf Juzwenko-dyrektor Zakładu Narodowego
im. Ossolińskich, Wiesław Rośkowicz – dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, ksiądz Marcin Czchowski – proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach, wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski, przewodnicząca Rady Gminy Marcinowice Bożena Lema, radni i mieszkańcy Strzelec, emerytowani nauczyciele szkoły. – W szczególny sposób chcieliśmy przywitać tych z Państwa, którzy przybyli do Strzelec na początku, w pierwszych powojennych latach, by przecierać szlaki. Zostawili Państwo tutaj dużo trudu, potu i tworzyli warunki do życia dla późniejszych pokoleń. – podziękowała w imieniu organizatorów Krystyna Juzwenko-Jager. – Swój szacunek i poważanie kierujemy również do nieobecnych, tych, których z nami już nie ma. To oni tworzyli naszą wspólną historię Strzelec. – dodał Waldemar Krzyśków.

DSC_0156

W programie uroczystości znalazły się: prezentacja multimedialna „Historia jednej miejscowości”, program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły, prezentacja multimedialna przedstawiająca sylwetkę   Dorothei von Philipsborn, wystawa „Strzelce – moja miejscowość”, spotkania i rozmowy z mieszkańcami, stoiska tematyczne, wystawy kronik, pamiątek, fotografii, prac dziecięcych. Rangę wydarzeniu dodał wykład dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich  dr Adolfa Juzwenki, którego życie związane jest również ze Strzelcami.

Chociaż w Strzelcach spędziłem tylko dziesięć lat – od roku 1946 do roku 1956 – to jednak związany jestem z tą ziemią bardzo mocno. To był mój dom i to jest też moja ziemia. – wspominał dr Adolf Juzwenko.

DSC_0289

Słowa do organizatorów skierował również wójt Gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski, który docenił wielką pracę włożoną w przygotowanie wystaw, jak i programu spotkania z historią. – Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Ze wzruszeniem wspominałem minione czasy, które również w moim przypadku częściowo związane są ze Strzelcami. Dziękuję także za krzepiące słowa, że przy każdej pracy potrzebna jest zgoda, współpraca i współdziałanie – bez tego nie ma rozwoju. – dodał wójt Władysław Gołębiowski.

DSC_0296

Uroczystość zakończył poczęstunek. Goście mieli okazję skosztować regionalnych pierogów przygotowanych według dawnej receptury przez strzeleckie gospodynie z Rady Sołeckiej i Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Strzelce.

Pełna fotorelacja i film z wydarzenia poniżej:

Dodaj komentarz

comments