Newsy ze szkoły w Marcinowicach

By | 20 maja 2016

Szkoła Podstawowa w Marcinowicach wzięła ostatnio udział w wielu ciekawych inicjatywach, które zostały zgłoszone do konkursu Wiadomości Świdnickich na wydarzenie roku szkolnego 2015/2016. Zobaczcie jak spędzają czas uczniowie z Marcinowic! 

AKCJA – „ZBIERAMY ŻOŁĘDZIE I KASZTANY, ZIMĄ LEŚNYM ZWIERZĘTOM JE DAMY” .

W październiku 2015 roku klasa II b ze Szkoły Podstawowej w Marcinowicach brała udział w III Akcji Nadleśnictwa Świdnica. „Zbieramy żołędzie i kasztany, zimą leśnym zwierzętom je damy”. Nasza szkoła miała ogromny wkład w pomoc leśnym zwierzętom zwłaszcza klasa II b. Uczniom tej klasy udało się zebrać największą ilość kasztanów i żołędzi w szkole. Dzieci, rodzice oraz nauczyciele włączyli się w szczególny sposób, aby pomoc leśnym zwierzętom. Dzięki tej akcji udało nam się rozbudzić w dzieciach chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Uczniowie naszej szkoły, którzy uzbierali łącznie 688 kg kasztanów oraz 829 kg żołędzi udowodnili, że przy odrobinie chęci można POMAGAĆ!

WARSZTATY MAJSTERKOWO – CASTORAMA

Jednym z ciekawszych wydarzeń w którym uczestniczyli uczniowie klasy II b ze szkoły  Podstawowej w Marcinowicach były drugie bezpłatne warsztaty w sklepie CASTORAMA. Każdy czytelnik pewnie zastanawia się ,co ciekawego dzieci mogą robić w sklepie remontowo – budowlanym? No właśnie! Otóż uczniowie naszej klasy zamienili się w małych majsterkowiczów! Naszym zadaniem było zbudowanie z drewnianych elementów – pociągu. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak wygląda proces przetwarzania drewna, ale przede wszystkim samodzielnie próbowały łączyć różne drewniane elementy. Cały przebieg zajęć  pozwolił uświadomić wszystkim jak wiele wysiłku trzeba włożyć, aby powstała zabawka, która później trafia na sklepowe półki. Każde dziecko zbudowało własny pojazd, który później mogło zabrać do domu. Wszystkim małym majsterkowiczom polecamy tego rodzaju aktywność. Jak się okazuje, młotek nie taki straszny, jak go malują, a satysfakcja pociech z własnej pracy jest OGROMNA!

QUEST O ŚMIAŁOWICKIM BARONIE I ZAKONNIKACH ORAZ SKĄD SIĘ BIERZE MĄKA?

W dniu 25 września 2015 r. odbyła się wycieczka uczniów klas  III do młyna w Siedlimowicach oraz do Śmiałowic na grę terenową z poszukiwaniem skarbów. Podczas wyjazdu uczniowie zwiedzili zabytkowy młyn. Właściciele zapoznali dzieci z historią obiektu oraz przedstawili na czym polega i jak wygląda specyfika pracy młynarza. Uczniowie mogli przyjrzeć się z bliska jak działają zabytkowe młyńskie urządzenia oraz samodzielnie napełnić worki mąką. Na zakończenie zwiedzania czekało na uczestników wycieczki ognisko z kiełbaskami przygotowane przez gospodarzy. W dużym ogrodzie dzieci miały sporo czasu na zabawę w szukanie dyni oraz gry i zabawy z piłką. Kolejnym punktem wycieczki był udział w przygotowanej przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice wyprawie odkrywców. Z pomocą pani Lucyny Szpilakowskiej dzieci wyruszyły na poszukiwanie skarbu. Podczas wędrówki dzieci miały możliwość zapoznania się z historią wsi a także poznać ciekawe historycznie obiekty. Wyprawa zakończyła się sukcesem, skarb został odnaleziony, a po ciężkim dwugodzinnym marszu, w świetlicy czekał na uczniów słodki poczęstunek.

GOŚCIE Z PERU W NASZEJ SZKOLE

Kolejny już rok w naszej szkole kontynuujemy współpracę z Firmą „Manta impresariat” z Ząbkowic Śląskich, efektem której są odbywające się cyklicznie, muzyczne spotkania z wieloma utalentowanymi artystami. W bieżącym roku szkolnym odbyły się już dwa muzyczne programy edukacyjne dla uczniów klas 0 – III, w których nasza klasa z wielką chęcią uczestniczyła. Pierwszy koncert nosił tytuł „Dookoła świata”, a drugi odbył się pod hasłem: ”Karnawał w Ameryce Południowej”. Podczas tego ostatniego spotkania gościli u nas muzycy z Peru, którzy byli nie lada atrakcją. Egzotyczny wygląd, peruwiańskie stroje oraz instrumenty i porywająca muzyka była niebywałą lekcją muzyczną.

GEO – ZABAWA W NASZEJ SZKOLE

1 grudnia uczniowie między innymi z naszej klasy brali udział w bardzo ciekawych zajęciach z dziedziny geologii. Uczestnicy zabawy mieli do wykonania kilka zadań, między innymi wydobycie z piaskowo – gipsowej kuli pradawnego ślimaka, małża lub belemnita. Na stanowisku artystycznym każdy malował farbami swojego gipsowego trylobita, amonita lub łodzika. Dzieci wykonywały również papierowe szkatułki na swoje skarby, a na wytrwałych czekały łamigłówki tematyczne. Zakończeniem wspaniałej zabawy w poznawanie pradawnego świata była pogadanka na temat zwierząt występujących na Ziemi w erze Paleozoicznej oraz Mezozoicznej.

Dodaj komentarz

comments