V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Szkole Podstawowej w Strzelcach

By | 30 września 2015

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się rokrocznie w ostatni piątek września. Ma ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mają okazję nadrobić te zaległości. Natomiast dorośli – mogą popisać się doskonałą znajomością trudnych przypadków tabliczki mnożenia. Główne motto akcji Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają przyciąga społeczności na całym świecie.

header_plR1C1

W tym roku akcja odbyła się 25 września. Po raz pierwszy przyłączyła się do niej Szkoła Podstawowa w Strzelcach. Uroczystej inauguracji przedsięwzięcia na apelu szkolnym dokonała Pani dyr. Joanna Mazanka.

Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest Andrzej Grabowski – nauczyciel wychowania fizycznego i matematyki ze Szczecinka, który potrafił pokazać, że królowa nauk nie jest aż tak trudna i może być zabawą. A. Grabowski zachęcony wynikami swojej pracy, przede wszystkim w sporcie, a także zauważonymi problemami z tabliczką mnożenia wśród dzieci – postanowił opracować karty pozwalające opanować tabliczkę mnożenia.

Te karty, na tle dekoracji wyeksponowanej w holu szkoły, miały zachęcić całą społeczność szkolną do „boju” z tabliczką mnożenia. I zachęciły.

       W klasie III zorganizowano Klasowy konkurs na mistrza tabliczki mnożenia. Udział w konkursie wzięli wszyscy tegoroczni trzecioklasiści, przyszli absolwenci I-go etapu edukacyjnego, których wiosną czeka pierwszy poważny sprawdzian kompetencji – Trzecioteścik. Dzieci podjęły się zadań na mnożenie i dzielenie. Laureatami zostali Dawid Wojtanowski i Norbert Łużny. Chłopcy wykazali się umiejętnością sprawnego rachowania.

       Uczniowie klasy IV przygotowali zadania dla starszych kolegów, tj. uczniów z klas V-VI. Ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki otrzymali certyfikaty.

      W akcji wzięli udział też uczniowie klasy I b, którzy choć nie znają jeszcze tabliczki mnożenia, poprzez zabawę ulubionymi zabawkami poznawali jej zasady.

      Potwierdziło się także, że tabliczka mnożenia przydaje się na zajęciach wychowania fizycznego. Uczniowie wykorzystywali ją w grach sportowych.

       „Egzamin” z  mnożenia zdawali też: nauczyciele, rodzice, mieszkańcy Strzelec i Białej, których sprawdzali egzaminatorzy z kl. IV.

Rezultat: starsi tabliczkę mnożenia znają, młodsi poznają i doskonalą.

Koordynatorką szkolnych obchodów V-tego Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w strzeleckiej szkole była matematyczka – P. Joanna Zawada.

Dodaj komentarz

comments